Wskazówki jak nauczyć się polskiego dla początkujących

Kiedy myślisz o trudnych językach, co jako pierwsze przychodzi Ci do głowy? Można powiedzieć chiński lub arabski, ale polski też nie jest daleko. Język polski jest językiem o dużym stopniu złożoności, zapisanym nieco zmodyfikowanym alfabetem łacińskim. Spotkasz wiele akcentów, taktów i specjalny znak diakrytyczny - „ogonek”, który ma na celu zmiękczenie i zacieśnienie wokali lub spółgłosek.

Od pisania do mówienia, polski bez wątpienia nie jest łatwym językiem, dlatego jesteśmy tutaj, aby ci to trochę ułatwić. Poniżej znajdziesz szereg porad i wskazówek, jak szybko i efektywnie nauczyć się polskiego, zaczynając od podstaw.

ucz się polskiego

Przyzwyczajanie się

Zanim przejdziesz do bardziej skomplikowanych rzeczy, powinieneś przyzwyczaić się do tego, jak polski brzmi, jak wygląda napisany i inne podstawy, które pomogą Ci zdecydować, czy chcesz przejść przez proces nauki, czy nie. Możesz korzystać z aplikacji takich jak Duolingo lub po prostu zarezerwować kurs języka polskiego dla początkujących na Udemy lub podobnych platformach.

Jak napisano we wstępie, polski alfabet potrafi onieśmielać. Spróbuj to zrozumieć, wymów i zapoznaj się z nim przed przejściem do słów. Przyzwyczajenie się do alfabetu i specyfiki języka jest bardzo ważnym aspektem w procesie uczenia się i powinieneś poświęcić mu wystarczająco dużo czasu, zanim wskoczysz do gramatyki i mówienia. Skorzystaj z tego kroku, aby przyjrzeć się wielu aspektom wymowy języka polskiego - później ogromnie ci to pomoże.

Podaj sobie kontekst

Po zapoznaniu się z podstawami zaleca się zanurzenie się w języku. Prawdopodobnie zauważyłeś, że im więcej czasu spędzasz w otoczeniu obcego języka, tym większe prawdopodobieństwo, że go opanujesz. Zwykle dzieje się tak w przypadku angielskiego, ponieważ spotykamy się z nim każdego dnia, ponieważ stał się językiem uniwersalnym na całym świecie.

Obecnie dostępność informacji jest dla nas ogromnie pomocna. W internecie można znaleźć podcasty, filmy, seriale, muzykę - wszystko po polsku, jednocześnie bezmyślnie się nimi otaczając. Będzie to kontynuacja pierwszego etapu, w którym przyzwyczaiłeś się do podstaw. Wszystko nabierze większego sensu, gdy usłyszysz, jak prawdziwi polscy użytkownicy wymawiają słowa, które czytałeś. Odkrycie języka polskiego na chwilę ułatwi Ci rozpoczęcie nauki i ćwiczenia języka polskiego.

Zacznij „szlifować” swoje słownictwo

Tak - gra słów była przeznaczona. Kiedy już nauczysz się już języka, możesz zacząć uczyć się słów i poszerzać swoje słownictwo. Okres ekspozycji na język mógł pomóc ci zapamiętać niektóre słowa i na tym etapie utrwalisz te słowa w swojej pamięci wraz z innymi. Wysiłek jest skierowany na faktyczne formułowanie fraz i budowanie dobrego zrozumienia struktury języka. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci na tym etapie:

Przeczytaj ponownie proste książki, które przeczytałeś na początku w swoim ojczystym języku

To bardzo przydatna sztuczka, która pomoże Twojemu umysłowi nawiązać pewne połączenia językowe. Czytając (niezbyt skomplikowaną) książkę, którą przeczytałeś już w przeszłości, ale tym razem w języku polskim, pozwoli ci rozpoznać i zapamiętać słowa bezpośrednio w kontekście. Nawet jeśli nie zrozumiesz książki krok po kroku, przyswoisz więcej informacji, niż myślisz.

polskie słowniki

Na pewno masz już w swoich rękach polski słownik, więc czas na grę. Co jakiś czas w słownikach na początku obowiązują zasady procesu uczenia się. Masz codziennie zapisywać dziesięć słów, uczyć się ich znaczenia i powtarzać cały proces. Po każdym dniu musisz zapamiętać dziesięć słów z poprzedniego dnia, poszerzając w ten sposób swój zbiór nowych słów. Nie spodziewaj się, że doskonale zapamiętasz je wszystkie, ale jest to bardzo dobre ćwiczenie, aby ćwiczyć i poszerzać swoje słownictwo.

Aktywne słuchanie

Treść audiowizualna łączy w sobie przedstawiony powyżej drugi i trzeci krok. Słuchając treści audio, które są również wspierane przez treści wizualne, łączysz wymowę słowa z jego pisownią. Aktywnie słuchając treści audio, koncentrujesz się na słowach w kontekście, a nie na ogólnym znaczeniu tekstu. Spróbuj zapisać słowa, które uważasz za problematyczne i wracaj do nich tyle razy, ile potrzeba, aby je zapamiętać.

Ustal algorytm powtarzania z odstępami

W tym momencie masz już pokaźny zbiór słów do pracy i powinieneś być gotowy, aby spróbować je połączyć. Aby to zrobić, musisz najpierw upewnić się, że nie uczysz się na próżno. Ustanowienie algorytmu powtarzania z odstępami pozwoli Ci uniknąć zapomnienia dużej liczby nowych słów, na których się skupiłeś w minionym okresie. Jest to sprawdzone zjawisko znane jako krzywa zapominania, ramy czasowe, w których umysł zaczyna odszyfrowywać i „usuwa” informacje, które uważa za nieistotne.

Możesz używać fiszek ze słowami i znaczeniami, których nie możesz zapamiętać. Wymyśl listy słów podzielonych na tematy. Następnie ustal algorytm powtarzania z odstępami (powtarzanie ich z pewną przerwą czasową między sesjami) dla każdego. Istnieją aplikacje, takie jak Clozemaster lub Anki, które oferują bezpłatne ćwiczenia ze słownictwa, wszystkie oddzielone algorytmami powtarzania z odstępami. Możesz z powodzeniem zdecydować się na takie, które wzbogacą i utrzymają Twoje słownictwo.

Ćwicz z rodzimymi użytkownikami języka polskiego

Po pewnym czasie spędzania czasu przy słowach i frazach w fazie ciszy prawdopodobnie poczujesz się na tyle komfortowo, aby spróbować wydobyć z ust (lub klawiatury) kilka słów. W tym czasie osiągnąłeś krok, który wymaga faktycznej komunikacji, abyś mógł wykorzystać wszystkie te słowa. Byłoby wspaniale, gdybyś mógł bezpośrednio porozmawiać z polskimi osobami mówiącymi. Na szczęście stworzyliśmy listę aplikacji, które mogą znaleźć polskojęzycznego partnera do rozmów i doskonalenia umiejętności językowych. Wypróbuj jedno z poniższych:

HelloTalk

Jest to aplikacja do wymiany językowej z ogólnoświatową społecznością ukierunkowaną na odkrywanie nowych kultur, języków i nawiązywanie przyjaźni na całym świecie. Możesz po prostu rozmawiać z Polakami i korzystać z wbudowanych pomocy do tłumaczenia i wymowy.

Speaky

Celem Speaky jest pomoc ludziom w ćwiczeniu języków, których się uczą, poprzez połączenie ich z native speakerami. Zaangażowanych jest w to ponad 180 krajów, więc na pewno znajdziesz kogoś, kto mówi po polsku, aby Ci pomóc.

Meetup

To samo dotyczy Meetup, gdzie możesz dołączyć do grup mówiących językiem, gdzie możesz słuchać innych osób lub samemu uczestniczyć. Możesz nawet przeglądać te grupy według tematów, aby dołączyć do tej, która najbardziej Ci się podoba.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci łatwiej osiągnąć cele językowe i życzymy wszystkiego najlepszego w nauce!


Ostatnie Artykuły

10 najlepszych stron dla tłumaczy freelancerów 10 najlepszych stron dla tłumaczy freelancerów
10 blogów, które powinien odwiedzić każdy tłumacz 10 blogów, które powinien odwiedzić każdy tłumacz
Najlepsze aplikacje do tłumaczeń dla podróżujących Najlepsze aplikacje do tłumaczeń dla podróżujących
Jak otworzyć własne biuro tłumaczeń? Jak otworzyć własne biuro tłumaczeń?
Wskazówki jak nauczyć się polskiego dla początkujących Wskazówki jak nauczyć się polskiego dla początkujących